25. 02. 2025
Zásadní změna v oblasti FKSP
Mzdy
Legislativa
Dnem 19. února 2025 vstoupil v účinnost zákon č. 35/2025 Sb., který zrušil povinnost použít nejméně 50% z rozpočtovaného základního přídělu FKSP na příspěvky na produkty spoření na stáří zaměstnanců. Celý základní příděl je tak nově možné čerpat na jakékoliv kulturní nebo sociální potřeby zaměstnanců. Výše přídělu se nemění a zůstává ve výši 1% z objemu nákladů zúčtovaných na platy, jejich náhrady a odměny za pracovní pohotovost.
Další aktuality
Mzdy
Přípravy na jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele - JMHZ
K datu 1. 4. 2026 bude v ostrém provozu spuštěn systém jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který přinese zásadní změny v oblasti správy a předávání mzdových údajů. Všechny zásadní informace naleznete na webových stránkách JMHZ, které zřídilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Již nyní je možné získat od ČSSZ soubor s identifikačními údaji zaměstnanců - osobní identifikační číslo (OIČ) a identifikátor pracovního vztahu (ID PPV), které budou pro zasílání JMHZ zásadní. Součástí březnové aktualizace KEO4 Mzdy bude mj. akce, která umožní tyto identifikátory k osobním kartám a pracovním vztahům jednoduše načíst. Tato verze programu by měla být zveřejněna ve 4. březnovém týdnu.
Od začátku dubna již bude probíhat hlášení nových pracovních vztahů (případně jejich ukončování nebo změny) prostřednictvím Registrace zaměstnance (JMHZ). Taktéž toto hlášení bude doplněno do KEO4 Mzdy březnovou aktualizací. Připomínáme, že odesílat bude možné z KEO4 Mzdy již pouze prostřednictvím KEO4 Mzdy - Komunikátor gov.cz.
V průběhu dubna bude také třeba dohlásit do systému JMHZ potřebné údaje o zaměstnavateli (prostřednictvím ePortálu) a jednotlivých zaměstnancích (prostřednictvím Registrace zaměstnance JMHZ – Změna údajů zaměstnance).
První řádné měsíční hlášení JMHZ bude zpracováváno za duben 2026 a bude možné jej odeslat do 20. 5. 2026. Měsíční hlášení za období leden až březen 2026 bude možné odesílat do konce června 2026. Zpracování samotného měsíčního hlášení zaměstnavatele bude součástí dubnové verze KEO4 Mzdy.
Kromě kontroly dat a případného doplnění potřebných údajů doporučujeme účast na webináři, který se bude věnovat JMHZ i v souvislostech se zpracováním v IS KEO4.
Důležitá data:
- 1. 1. 2026 – účinnost zákona č. 323/2025 o JMHZ
- od 1. 3. 2026 – možnost stáhnout soubor zaměstnanců z portálu ČSSZ s údaji OIČ, ID PPV
- 1. 4. 2026 – ostrý start systému JMHZ
- 1. 4. – 30. 4. 2026 – dohlášení údajů za zaměstnavatele a zaměstnance
- 1. 4. – 30. 6. 2026 – možnost zpětného odeslání hlášení za leden, únor a březen 2026
- 1. 5. – 20.5. 2026 – lhůta pro odeslání měsíčního hlášení za 4/2026
- 1. 7. 2026 – povinnost přihlašovat nové zaměstnance ještě před nástupem k výkonu práce
Přečíst
Mzdy
Elektronické podání JMHZ
Na základě četných dotazů upřesňujeme informace k možnostem elektronického podání Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele (JMHZ) z modulu KEO4 Mzdy, které bude probíhat od dubna 2026.
Elektronické podání tohoto hlášení, včetně vygenerování XML, bude zajišťovat nový modul KEO4 Mzdy Komunikátor gov.cz. Ten zároveň převezme stávající možnosti elektronické komunikace se zdravotními pojišťovnami, dosud řešené prostřednictvím aplikace Alis-PVS.
Bez modulu KEO4 Mzdy Komunikátor gov.cz nebude možné:provést online podání z programu KEO4 Mzdy,
ani vygenerovat XML soubor pro odeslání jiným způsobem.Organizace, které se rozhodnou nový modul nevyužívat, tedy budou muset JMHZ vyplňovat přímo do formuláře na portálu ČSSZ.
V případě dotazů nebo zájmu o přechod na nové řešení jsou vám k dispozici naši obchodní zástupci, kteří vám rádi poskytnou další informace a pomohou s včasnou přípravou na tuto změnu.
Přečíst
Mzdy
Doplnění druhu činnosti
V poslední aktualizaci modulu KEO4 Mzdy, jsme provedli několik úprav v souvislosti s přípravou na jednotné měsíčního hlášení zaměstnavatele (JMHZ).V pracovních vztazích jsme přejmenovali údaj "Druh činnosti pro ELDP" na "Druh činnosti".Nyní se nabízí pouze hodnoty platné pro rok 2026 a především hodnoty požadované v rámci JMHZ. Pokud máte v období 1/2026 nebo vyšším u pracovních vztahů uvedeny již neplatné druhy činnosti (typicky "+" a "-"), v záhlaví programu se zobrazí žlutý pruh s tlačítky:
Tisk - vytiskne seznam aktivních pracovních vztahů s již neplatným druhem činnosti pro rok 2026;
Spustit kontrolu - umožňuje spustit znovu kontrolu nad daty (např. po provedení opravy dat);
Opravit chyby - zobrazí všechny aktivní vztahy s již neplatnými druhy činností, nastavení je touto cestou možno změnit i hromadně přes tlačítko "Hromadná změna druhu činnosti".
Co se týče konkrétního nastavení u jednotlivých pracovních vztahů, typicky bude třeba upravit u:
Neuvolněných zastupitelů, Členů výboru, kteří jsou neuvolněnými zastupiteli - ti se nově budou vykazovat pod kódem 14;
Členů výborů/komisí, kteří nejsou neuvolněnými zastupiteli - musí se vykazovat jako pracovní poměry (tedy s druhem činnosti 1-9);
Členů volebních komisí - dle aktuálních informací by se měli vykazovat pod kódem 13 (společně se všemi dalšími typy, které nepodléhají odvodům na sociální pojištění a pro které v tuto chvíli není samostatný kód a ).
➡️ Aktuálně máme informace takové, že ČSSZ ještě není připravena na nové kódy neuvolněných zastupitelů a je tedy s jejich případnými přihláškami ještě vyčkat.
Přečíst
Mzdy
Povinný příspěvek na produkty spoření na stáří
Od 1. ledna 2026 vstupuje v účinnost zákon č. 324/2025 Sb., který zavádí povinnost zaměstnavatelů přispívat zaměstnancům vykonávajícím práci zařazenou do třetí kategorie rizikovosti na produkty spoření na stáří. Příspěvek musí být směrován na penzijní připojištění se státním příspěvkem nebo na doplňkové penzijní spoření a jeho výše činí 4 % z vyměřovacího základu za každý měsíc, ve kterém zaměstnanec odpracuje alespoň tři směny rizikové práce. Nárok nevzniká automaticky – zaměstnanec jej musí uplatnit oznámením zaměstnavateli a doložením údajů o svém penzijním produktu.
V programu KEO4 Mzdy v tuto chvíli není řešen automatický výpočet tohoto příspěvku. Je třeba tedy postupovat tak, že do stálé evidence vybraným pracovním vztahům pořídíte benefit stálý na příslušný produkt spoření na stáří s nulovou hodnotou. V měsíci, kdy zaměstnanec odpracuje alespoň tři směny rizikové práce pak v měsíční evidenci u tohoto benefitu hodnotu ručně upravíte (na částku, která odpovídá 4 % vyměřovacího základu na sociální pojištění).
Přečíst
Mzdy
Změny v číselnících pro výkaz P1-04
Od 1. ledna 2026 vstupuje v platnost nový způsob financování nepedagogických pracovníků, kdy platy a provozní výdaje již nepůjdou ze státního rozpočtu, ale budou hrazeny prostřednictvím zřizovatelů, tedy obcí, krajů a dobrovolných svazků obcí. Pro školy se tím mění primárně zdroj financování, nikoliv pracovněprávní vztahy – nepedagogové zůstávají zaměstnanci školy a řídit je bude nadále ředitel. Součástí změn je také vyčlenění nové profese sociálního pedagoga. Zavedení této nové kategorie má posílit podporu žáků v oblasti prevence, sociálního rozvoje a řešení rizikových situací, a tím doplnit stávající poradenské služby ve školách.
V rámci lednové verze modulu KEO4 Mzdy právě z těchto důvodů dojde k rozšíření příslušných číselníků, aby bylo možné již od zpracování mezd za období 1/2026 u pracovních vztahů nepedagogů nastavit jako zdroj peněz „Ostatní zdroje – Zřizovatel“ a u sociálních pedagogů nový kód kategorie školských pracovníků 118.
Přečíst